O Hokejové bitvě univerzit

Unikátní bitva hokejových výběrů pražských univerzit

O Hokejové bitvě univerzit

Historie Hokejové bitvy univerzit se začala psát v roce 2011, kdy se studentské organizace čtyř největších pražských vysokých škol rozhodli, že poměří síly o to, která ze škol má nejlepší hokejový tým. Původní nápad byl prostý, na podzim se odehrají semifinálová utkání a na jaře se pak sehrají utkání o umístění. Na pilotní ročník měla podzimní semifinálová klání velmi slušnou návštěvnost, ale na jaře se ukázalo, že zápas o 3. místo pro fanoušky úplně atraktivní není. Od roku 2012 se tedy přistoupilo ke změně hracího formátu a všechna utkání se odehrávají v jeden večer.

Unikátní zážitek z Hokejové bitvy univerzit a důvod, proč tam vůbec jít však není v samotném sportovním zážitku. Celá akce je postavena na rivalitním souboji a atmosféře, kterou vytvářejí fanoušci jednotlivých táborů. Každá z univerzit má svoji barvu (ČVUT modrou, ČZU zelenou, UK červenou, VŠE bílou), fanzónu v ochozech arény a také svůj sektor na tribunách. V posledních letech také získávají na oblibě fanouškovské pochody k aréně, které už pořádají všechny ze zúčastněných univerzit. V průběhu let se tak z Hokejové bitvy stala největší sportovní studentská akce v ČR. Cílem akce je posílit sounáležitost studentů ke své univerzitě a probudit ve studentech alespoň na jeden den v roce hrdost na svoji Alma mater.

Hokejová bitva by však nikdy nemohla vzniknout a existovat bez podpory vedení zúčastněných univerzit. Naše srdečné poděkování tak patří všem rektorům, prorektorům, děkanům, kvestorům, profesorům a dalším spřízněným duším, které nám v rámci akademické půdy pomáhají a podporují naši akci.

Pravidla Hokejové bitvy univerzit

V průběhu let se pravidla vyvíjela tak, aby přispěla k co největší atraktivitě jednotlivých utkání. V prvních ročnících se semifinálová utkání hrála na 2x 15 minut, utkání o 3. místo mělo pouze 1x 15 minut a Velké finále pak 3x 15 minut. Nastoupit mohli až 3 hráči, kteří na dané univerzitě nestudovali a neexistovalo žádné omezení pro profesionály. Následně se pravidla změnila, všechna utkání se začala hrát na 2x 15 minut a za zúčastněné týmy mohli startovat pouze studenti daných univerzit, kteří nemají podepsanou profesionální smlouvu v žádném z klubů extraligy nebo 1. ligy. Poslední úprava pravidel proběhla před ročníkem 2019 a pravidla aktuálně vypadají následovně: 

 • puk všechna utkání se hrají na 2x 15 minut, menší trest je zkrácen na 1 minutu,

 • puk

  v případě nerozhodného výsledku o vítězi utkání rozhodnou samostatné nájezdy (jedou 3 hráči z každého týmu),

 • dres

  každý z týmů může mít na soupisce maximálně 22 hráčů (20 hráčů + 2 brankáře),

 • dres

  za každý tým musí nastoupit studenti dané školy (s výjimkou 1 hráče/tým) a současně hráči, kteří nejsou registrování v žádném profesionálním týmu extraligy, 1. ligy, případně zahraniční soutěže na odpovídající úrovni,

 • ruka výjimkou se rozumí hráč, který nestuduje na škole, za kterou nastoupí, ale zároveň musí být studentem VŠ a nesmí být registrován v žádném profesionálním týmu extraligy, 1. ligy, případně zahraniční soutěže na odpovídající úrovni.

POSLEDNÍ ROČNÍK

Ročník 2019 přinášel již dopředu několik otázek. Jak dokáží hokejisté UK zareagovat na to, že v loňském roce historicky poprvé nepostoupili do finále? Jak se navíc vypořádají s tím, že skládají soupisku ze dvou různých UK týmů, které se však nemají zrovna v lásce? Dokáže tým ČVUT obhájit titul nebo naopak historicky poprvé zvítězí tým VŠE, který jako jediný ještě nemá na poháru svůj štítek pro vítěze Hokejové bitvy?

V prvním semifinále se utkaly týmy VŠE a ČZU. Souboj to byl vyrovnaný jak na ledě, tak na tribunách. Do vedení šli sice hokejisté ze Suchdola, ale Ekonomka rychle vyrovnala a utkání tak dospělo až k samostatným nájezdům, ve kterých byli šťastnější hokejisté z VŠE. Čekala tak na ně již pátá finálová účast. Druhé semifinále nabídlo souboj obhájců titulu z ČVUT a každoročních favoritů na titul z UK. V zápase padly dvě branky a obě do branky ČVUT. Na obhájce titulu tak zbylo pouze utkání o bronz, ve kterém si však snadno poradili s týmem ČZU v poměru 5:2. Jednoznačný výsledek pak přineslo i finálové utkání, ve kterém tým UK, pod vedením bývalého elitního útočníka Michala Broše, smetl tým VŠE 4:0. Devátý ročník s sebou přinesl i něco, na co jsme dlouhé roky čekali... konečně se nám podařilo zaplnit celou spodní část Tipsport arény.

Jak to celé vypadalo se můžete podívat v aftermovie nebo ve fotogalerii.

Výsledky jednotlivých ročníků

Semifinále

VŠE 2:1 sn. ČZU
UK 2:0 ČVUT

Boj o 3. místo

ČVUT 5:2 ČZU

Finále

UK 4:0  VŠE

Semifinále

VŠE 3:1 UK
ČVUT 3:2 sn. ČZU

Boj o 3. místo

UK 4:1 ČZU

Finále

ČVUT 3:2 sn.  VŠE

Semifinále

ČVUT 2:1 VŠE
UK 5:2 ČZU

Boj o 3. místo

VŠE 2:1 ČZU

Finále

UK 3:2 sn.  ČVUT

Semifinále

VŠE 4:1 ČZU
UK 2:0 ČVUT

Boj o 3. místo

ČZU 3:1 ČVUT

Finále

UK 2:0  VŠE

Semifinále

ČVUT 1:0 ČZU
UK 3:0 VŠE

Boj o 3. místo

VŠE 2:1 ČZU

Finále

UK 3:0  ČVUT

Semifinále

UK 4:1 ČZU
ČVUT 1:0 sn. VŠE

Boj o 3. místo

VŠE 2:1 ČZU

Finále

UK 3:2 sn.  ČVUT

Semifinále

ČZU 2:0 ČVUT
UK 4:2 VŠE

Boj o 3. místo

ČVUT 2:1 sn. VŠE

Finále

ČZU 4:3 sn.  UK

Semifinále

UK 5:3 ČZU
VŠE 2:1 ČVUT

Boj o 3. místo

ČZU 2:1 ČVUT

Finále

UK 4:1  VŠE

Semifinále

VŠE 8:2 ČZU
UK 7:4 ČVUT

Boj o 3. místo

ČVUT 2:1 ČZU

Finále

UK 5:1  VŠE

Kontaktujte nás

Pořadatel akce:
SHERWOOD Digital a.s., Koperníkova 794/6, 120 00 Praha - Vinohrady, IČ: 28465911